برای آنانکه به کیفیت می اندیشند

روغن امولسیون شونده و یا آب صابون با پایه پارافینی و حاوی روان کننده‌های فشار بالا (Extreme Pressure) است که جهت ماشینکاری قطعات سخت با آلیاژهای آهنی و غیر آهنی، طراحی و تولید گردیده است.

ویژگی‌های محصول:

 • ترکیب سریع با آب و تشکیل امولسیون پایدار
 • جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی قطعات و دستگاه ها
 • طول عمر مطلوب به دلیل حضور ضد میکروب خاص
 • خاصیت روان کنندگی عالی به دلیل داشتن مواد EP
 • خاصیت خنک کاری و شویندگی بالا

موارد کاربرد محصول:

 • عملیات ماشین کاری از قبیل: تراشکاری، فرزکاری، برش کاری، سنگ زنی، سوراخ کاری و تولید لوله و پروفیل

 


همه ­چیز درباره آب صابون صنعتی

آب صابون صنعتی

آب صابون دسته­ ای از روغن­های امولسیون شونده است که با آب مخلوط می­شود و به عنوان روغن حل شونده در آب شناخته می­شود. این روغن پس از مخلوط شدن با آب، امولسیون پایداری را تشکیل می­دهد که ویژگی­ ها و کاربردهای بسیاری را از خود نشان می­دهد. باتوجه به خواص موجود در این محلول شیری رنگ، میتوان آن را در بسیاری از بخش­ های صنعت استفاده کرد.

آب صابون صنعتی متشکل از ترکیب چند ماده است. آب صابون از ترکیب روغن، امولسیفایر و برخی مواد افزودنی تشکیل شده ­است که هر یک از این مواد با دلیل خاص در آب صابون وجود دارد. وجود روغن در این ماده برای ایجاد خاصیت روانکاری، وجود امولسیفایر برای امولسیون کردن و وجود مواد افزودنی جهت ایجاد خواصی همچون ضدباکتری، ضد کف و ضد زنگ شدن ماده نهایی لازم است. این ماده به واسطه ویژگی­ های غیرقابل باور خود در سال­ های اخیر بسیار پرکاربرد است که در ادامه به بررسی ویژگی­ های آب صابون صنعتی می ­پردازیم.

ویژگی ­های آب صابون صنعتی

در بسیاری ازفرایندهای صنعتی نظیر ماشینکاری، نیاز به ماده­ ای روانکار است که علاوه بر روانکاری، به خنک کردن و شستن محیط کار نیز بپردازد. به همین دلیل در سال­های اخیر برای این عمل از روغن­ های امولسیون شونده مخصوصاً آب صابون استفاده می ­کنند. ویژگی­ های یک آب صابون صنعتی خوب به شرح زیر است:

 • آب صابون باید روانکار، شوینده و خنک­ کننده باشد.
 • آب صابون هرگز اسیدی نیست و عموماً خواص آن به سمت محلول­ های قلیایی است.
 • آب صابون از عمر نسبتاً بالایی برخوردار است.
 • آب صابون به واسطه مواد افزودنی خاصیت ضدزنگ و ضدخوردگی دارد و می ­توان با استفاده از آن دستگاه خود را در برابر زنگ­ زدگی و خوردگی محافظت کرد.
 • آب صابون با کیفیت، کف زیاد یا رسوب پایدار تشکیل نمی­ دهد و معمولاً با آب های سخت سازگار است.

با توجه به ویژگی­ های ذکر شده حال شما می­توانید با زیرنظرگرفتن برخی ویژگی ­ها دست به خرید آب صابون صنعتی موردنیاز خود بزنید. در هنگام خرید آب صابون صنعتی یکی از اصلی­ ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد، غلظت آب صابون است. هرچه غلظت آب صابون بیش­تر باشد و میزان روغن محلول بیش­تر باشد، خاصیت روانکاری سیال بیش­تر است. همچنین اگر امولسیون نهایی موردنظر رقیق­تر باشد، یعنی میزان آب بیش­تری در امولسیون استفاده شده باشد، سیال نهایی خاصیت خنک کاری بیشتری را ارائه می­کند. با توجه به این نکته شما می­توانید برای خرید آب صابون صنعتی متناسب با کاربرد موردنظر اقدام کنید.

کاربردهای آب صابون صنعتی

آب صابون صنعتی به عنوان پرکاربردترین انواع روغن­ های امولسیون شونده در فرآیندهای ماشینکاری کاربرد دارند. در حین فرآیند ماشینکاری، دمای ابزار به علت تولید گرما در هنگام برش افزایش می ­یابد که این نکته باعث کاهش استحکام و توان ماشین می­شود که به جهت رفع این عیب از آب صابون استفاده  می­ کنند.

استفاده از آب صابون در فرآیندهای ماشینکاری باعث افزایش استحکام ابزار و سرعت باربرداری می­ شود. مته­ کاری، تراش­کاری و فرزکاری نیز از مهم­ترین کاربردهای آب صابون صنعتی در ماشینکاری می­باشد.

یکی از اصلی ­ترین دلایل استفاده از آب صابون در مته­ کاری، خارج­ کردن براده از میان صفحه تراش است. در صورتی که براده­ های تولیدی از فرآیند ماشینکاری در صفحه تراش باقی بماند باعث ایجاد خرابی در برش و حتی شکست قطعه کار می­شود. به همین دلیل در فرآیندهای ماشینکاری خصوصاً مته­ کاری باید از آب صابون برای خارج کردن براده استفاده کرد، جهت کسب اطلاعات در خصوص مایع ماشینکاری (نیمه سینتاتیک) بهزیست 3309 و مایع ماشینکاری (نیمه سینتاتیک) بهزیست 3308 و مایع ماشینکاری (نیمه سینتاتیک) بهزیست 3307 به لینک های مربوطه مراجعه نمایید .

چرا باید از آب صابون در فرایندهای صنعتی استفاده کنیم؟

در صورتی که از آب صابون باکیفیت در هنگام کار استفاده کنید، به دلیل خاصیت روانکاری و خنک کنندگی اصطکاک کاهش پیدا می­کند و در نتیجه طول عمر دستگاه افزایش یافته و هزینه ­های تعمیر و نگهداری آن نیز کاهش می­ یابد. همچنین آب صابون دوست­دار محیط زیست بوده و پساب را از چرخه تولید حذف می­ کند.

به همین دلیل بهتر است در فرآیندهای ماشینکاری حتماً از روغن­ های امولسیون شونده مخصوصاً آب صابون استفاده کنید.

همچنین از ترکیب چند آب صابون با هم به شدت پرهیز کنید. به این دلیل که ترکیب چند روغن امولسیون شونده باعث می­شود تا ویژگی­ های مهم این روغن ­ها در ترکیب با هم از بین رفته و محلول نهایی          بی کیفیت باشد و عملکرد موردنظر را نداشته باشد. همچنین بهتر است که آب صابون را در دمای مناسب نگهداری کنید چون نگهداری از آب صابون در دمای بالا باعث اسیدی شدن سیال و نگهداری از آن در دمای پایین باعث یخ زدگی و از بین رفتن تعادل سیال می­ گردد.

ارسال شده در تاریخ : می 1, 2017

اشتراک گذاری