برای آنانکه به کیفیت می اندیشند

ضدیخ کولکس (Coolex)

ضدیخ (کولکس) مایعی است با پایه مونواتیلن گلایکول که در آن افزودنی هایی همچون ضدزنگ و دتر جنت های خاص استفاده شده است. وظیفه اصلی ضد یخ ها جلوگیری از خوردگی، یخ زدگی و یا جوش آوردن در موتورهای احتراق داخلی و سیستم های صنعتی در فصول سرد و گرم سال است.

ضد یخ های معدنی و آلی:

اولین ضد یخ های تولید شده و اغلب محصولات موجود در بازار ضد یخ های معدنی هستند که بر پایه اتیلن گلایکول تولید شده ­اند. این ضد یخ ها اغلب به رنگ سبز بوده و برای استفاده به مدت یک سال مناسب هستند. در این دسته از ضد یخ ­ها از افزودنی ­های غیرآلی مانند ترکیبات فسفات، سیلیکات، نیترات، نیتریت و بورات برای محافظت در برابر خوردگی استفاده می­ شود. وجود این نوع افزودنی­ ها می­تواند ایجاد رسوب و لجن در سیستم­ های خنک کننده را افزایش داده و باعث افت انتقال حرارت و کاهش عمر ضدیخ شوند.

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از مواد آلی به جای نمک­های معدنی، مشکلاتی همچون رسوب و ایجاد لجن در محلول ضد یخ و آب از میان رفته و محافظت بهتری از اجزای فلزی موجود در سیستم خنک کننده انجام می­گیرد. این تکنولوژی با نام اختصاری OAT در بسیاری از ضدیخ­های پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می­گیرد و طول عمر مصرف آن را تا مدت 5 سال افزایش می­دهد. ضد یخ های آلی اغلب به رنگ های نارنجی و قرمز در بازار موجود هستند.

ضدیخ کولکس (Coolex):

شرکت کیمیاگران بهزیست به عنوان یکی از با سابقه ترین تولید کننده ها در صنعت محصولات خنک کننده و روانکار، اقدام به تولید هر دو نوع ضد یخ آلی و معدنی نموده است. استفاده از تکنولوژی OAT در تولید ضد یخ آلی، برتری های قابل ملاحظه­ای به این محصول بخشیده است که به اختصار عبارتند از:

 •  محافظت بهتر در مقابل زنگ زدگی و خوردگی
 •  ممانعت از ایجاد کف در سیستم خنک کننده
 •  ضد جوش در فصول گرم سال
 •  عاری از نیتریت، نیترات، آمین، فسفات، سیلیکات و بورات برای جلوگیری از ایجاد رسوب
 •  مطابق با استاندارد ملی ISIRI338 و استانداردهای بین المللی ASTM D3306 و ASTM D6210

موارد ایمنی و بهداشتی ضدیخ کولکس :

 •  در زمان استفاده از تماس با پوست و چشم خودداری شود.
 •  این محصولات غیر قابل آشامیدن هستند و در صورت آشامیدن، سریعاً به پزشک مراجعه شود.

 

رضایت مشتری از ضدیخ کولکس 

 

 

 


همه چیز درباره ضدیخ خودرو

ضدیخ خودرو چیست؟

ضدیخ خودرو، ماده ­ای است که افزودن آن به آب رادیاتور موتور، باعث بهبود کارکرد و حفظ سلامتی موتور می ­گردد.

این ماده که عموماً مبتنی بر اتیلن گلیکول و بر پایه پروپلین گلیکول ساخته می­ شود، به دو نوع ضدیخ آلی و ضدیخ معدنی تقسیم ­بندی می­ گردد.

 

ضد یخ معدنی

اکثر ضدیخ ­هایی که امروزه در بازار دیده می­شود ضدیخ معدنی است. این دسته از ضدیخ ­ها از گذشته تا به امروز در بازار وجود دارند و بسیاری از افراد از این دسته برای خودروهای خود استفاده می ­کنند. ضدیخ معدنی عموماً به مدت یک­سال می­تواند خواص خود را حفظ کند و پس از آن نیاز به تعویض آب رادیاتور و افزودن ضدیخ جدید خواهیم داشت.

ضدیخ آلی

ضد یخ آلی به عنوان نسل جدید ضدیخ ­ها در سال­ های اخیر به بازار معرفی شده است. این ضدیخ ویژگی­ های منحصر به فرد خود را دارد. از جمله    ویژگی­ های ضدیخ آلی که آن را از ضدیخ معدنی متمایز می ­کند، می­توان به عمر بیش­تر و کارایی بهتر آن اشاره کرد. این دسته از ضدیخ ­ها تا حدود سه سال عمر می­ کنند.

ویژگی ­های ضدیخ

همانطور که مستحضر هستید ضدیخ به عنوان یکی از اصلی ­ترین افزودنی ­های خودرو شناخته می­شود. افزودن این ماده به آب موتور خودرو باعث می ­شود تا سلامت موتور حفظ شود. حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که یک ضدیخ خوب چه ویژگی­ هایی دارد؟ در ادامه به اختصار ویژگی­ های یک ضدیخ خوب را بیان می ­کنیم.

 • بوی مطبوع داشته باشد.
 • ضد زنگ و ضد خورندگی باشد.
 • انتقال حرارت را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
 • نقطه جوش آب را افزایش و نقطه انجماد آن را کاهش دهد.
 • در صورتی که بر روی بدنه خودرو بریزد، تاثیر منفی بر روی بدنه خودرو نگذارد.
 • ضدیخ خوب نباید زیاد کف کند.
 • مشتعل نباشد.

 

نکات مهم در استفاده از ضدیخ

حال که با اهمیت استفاده از ضدیخ آشنا شدید، بهتر است در رابطه با چگونگی استفاده از ضدیخ نیز آگاه شوید. در صورتی که مایل به خرید ضدیخ هستید، یکی از اصلی ­ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید آلی یا معدنی بودن ضدیخ است. اگر خودرو شما قدیمی است و قطعات غیر آلومینیومی در آن استفاده شده است باید از ضدیخ معدنی بهره ببرید، زیرا ضدیخ آلی فقط برای قطعات آلومینیومی ساخته شده است.  همچنین هیچ­گاه دو ضدیخ آلی و معدنی را با هم ترکیب نکنید زیرا به دلیل تفاوت در ساختار شیمیایی تولیدی، این دو ضدیخ با هم واکنش شیمیایی انجام می ­دهند که باعث آسیب دیدن موتور خودرو خواهد شد.

ضدیخ شرکت کیمیاگران بهزیست

هرگز ضدیخ را از روی رنگ آن قضاوت نکنید. دلیل این سخن بی ­تاثیر بودن رنگ ضدیخ بر روی کیفیت آن است. همچنین یکی از اصلی ­ترین نکاتی که در هنگام خرید ضدیخ باید به آن توجه کنید، شرکت تولید کننده ضدیخ است. کیمیاگران بهزیست یکی از بهترین شرکت­ هایی است که به تولید ضدیخ با   روش­های منحصر به فرد می ­پردازد. این شرکت با استفاده از ماشین­ آلات بروز و مهندسین کاربلد توانسته است تا با تولید ضدیخی باکیفیت، لبخند رضایت را برای مشتریان خود به ارمغان بیاورد. کیمیاگران بهزیست برای تولید ضدیخ آلی از تکنولوژی نوین OAT استفاده می­کند. به همین دلیل ضدیخ تولیدی این شرکت نسبت به دیگر ضدیخ ­های موجود در بازار مزایایی را داراست که عبارتند از:

 • جلوگیری از ایجاد هرگونه رسوب در محفظه موتور
 • ممانعت از ایجاد زنگ ­زدگی و خوردگی
 • جلوگیری از ایجاد کف
 • ضریب انتقال حرارتی بالا
 • مطابق با استانداردهای ملی ISIRI338
 • مطابق با استاندارد جهانی ASTM D3306 و ASTM D6210

با توجه به موارد ذکر شده در صورتی که به کیفیت ضدیخ خودرو خود اهمیت می­ دهید، ضدیخ شرکت کیمیاگران بهزیست به عنوان بهترین انتخاب برای خرید ضدیخ شناخته می­ شود.

با ضدیخ کیمیاگران بهزیست، سلامت موتور خودرو خود را تضمین کنید.

 

ارسال شده در تاریخ : اکتبر 27, 2020

اشتراک گذاری